Loading...

3 najčastejšie chyby pri zariaďovaní kúpeľne

8 min. čtení 3 najčastejšie chyby pri zariaďovaní kúpeľne
29/08/2022 - Procentov.cz

Úvodné foto: Fortunebuilders

 

Kto tvrdí, že jedine veľké priestory možno zariadiť tak, aby vyzerali fantasticky a zároveň sa v nich dalo hýbať, tomu podľa nás, skrátka, chýba riadna dávka kreativity. :) To, že vaša kúpeľňa napr. nemá dostatok štvorcových metrov ešte neznamená, že je automaticky odsúdená na nedostatok štýlu alebo funkčnosti. Väčšie vždy neznamená lepšie. Pamätajte si však, že z oboch možno vždy vytvoriť "tak akurát".

 

1. Chcete mať úplne všetko

S heslom "všetko alebo nič" príliš nepochodíte – zvlášť v kúpeľniach s menšími rozmermi. Možno je trochu na vine i naša národná povaha – mať z každého niečo, je totiž zárukou, že "nič sa tým nepokazí" a "nikto nebude stratový". :) Priznajme si však, že takto to nefunguje. Aspoň nie pri zariaďovaní interiérov a už vôbec nie kúpeľní. Pokiaľ máte pocit, že za každú cenu musíte mať vaňu i sprchovací kút, umývadlá rovno dve a do toho všetkého chcete v kúpeľni mať ešte množstvo úložných priestorov, obrie zrkadlo a navyše i toaletu, potom sa tejto predstavy rovno zrieknite a uvažujte triezvo. Máte deti? Kúpete sa často? Fotky horúceho kúpeľa s plávajúcimi plátkami ruží síce na Instagrame vyzerajú úchvatne (raz, dvakrát..), ale zvážte tiež váš rodinný rozpočet: toto obrovské množstvo vody ročne niečo stojí – a možno úplne zbytočne. Priemerná vaňa má objem cca 120 litrov – a i keď ju nenapúšťate až po vrch, predstavte si to množstvo. V kúpeľni je navyše denne vlhko a na všetkom sa zachytáva prach a nečistoty – čím viac zariadenia máte, tým náročnejšie bude pravidelné upratovanie.

Samostatnou kapitolou sú potom rohové vane – dominanta kúpeľní z prelomu tisícročia, keď tento "skvost" bol známkou akéhosi luxusu. Priznajme si však, že rohová vaňa príliš krásy nepobrala – zvlášť, pokiaľ ju obkladá radový obkladač. Neforemné úlomky a nesúmerné škáry nepôsobia v žiadnej kúpeľni elegantne. A dať takú vaňu do priestoru len o málo väčšieho, iba preto aby ste ju mali, je nielen zbytočné, ale zároveň krajne hlúpe.

Preplnený priestor, skrátka, nikdy nebude vyzerať dobre – je potrebné dopriať kúpeľni trochu vzdušnosti. Nie je nutné každý centimeter miesta zastavať nábytkom, regálmi, úložnými košíkmi – čistiace prostriedky môžete skladovať inde, rovnako tak uteráky a osušky, ktoré práve nepoužívate. Množstvo vecí, o ktorých si myslíme, že majú v kúpeľniach svoje odôvodnené miesto, do nich v skutočnosti vôbec nepatria – ktoré to sú? O tom sa dočítate v našom staršom článku – pod týmto odkazom.

 • vaňu i sprchovací kút ponechajte veľkým kúpeľniam a pracujte s priestorom s určitou dávkou rešpektu. Vystačíte si s krásnym, moderným, sprchovým kútom – no nie?
 • zdvihnite skrinky zo zeme – zaveste ich, pokiaľ neholdujete retronôžkam; vyhnite sa zastavaniu veľkých plôch nábytkom.
 • začnite si s minimalizmom. Nehromaďte – police plné poloprázdnych krémov, sprchových gélov a ďalších propriet budú nevkusné v i najluxusnejšej kúpeľni.
 • premyslite si úložné priestory – vyžeňte ich do výšky; namiesto nízkych, širokých, kúpeľňových skriniek skúste radšej úzke a vysoké. Pracujte tiež s otvorenými policami.
 • ak potrebujete ešte viac optického zväčšenia, pracujte so zrkadlami – ale zabudnite na široké alebo guľaté zrkadlá. Zaobstarajte si vysoké, štíhle zrkadlo, ktoré nielen, že upúta vašu pozornosť zakaždým, keď do miestnosti vojdete, ale predovšetkým vytvorí ilúziu vyšších stropov a celkovo väčšieho priestoru.
 • sanitárne vybavenie vyberajte tak, aby k sebe vzájomne ladilo. Vaňa s oblými tvarmi nevyzerá príliš dobre vedľa hranatého umývadla – a umývadlo v tvare okruhliaka zase nebude vyzerať najlepšie vedľa sprchovacieho kútu so štvorcovými obkladmi.

 

Koupelny inspirace

Zdroje: Charlie coull design, foto: Valerie Wilcox; House of Chais

 

2. Príliš "nápadité" obklady

Poznáte ten pocit, keď príde na nové obklady – vravíte si, ako bola dlažba vo vašej starej kúpeľni otrasná a že tentoraz si doprajete to, čo sa vám páči. Ibaže potom príde kameň úrazu v podobe snahy zladiť ono veľdielo s dostupným nábytkom – pri ktorom máte napr. zase ďalšie preferencie, pretože ste si vždy priali umývadlo v tvare misky, drevo v kúpeľni, retro kohútiky a tak ďalej... Ruku na srdce – k "nápaditým" obkladom s najrôznejšími vzormi, výraznou textúrou, alebo v špecifickej farbe (napr. s metalickým efektom) sa už len horko-ťažko bude vyberať ďalšie vybavenie – teda pokiaľ sa neuspokojíte s úplne obyčajnou, bielou klasikou.

Obklady decentných farieb a bez nápadných kresieb síce môžu vyzerať v katalógoch či vystavené na predajniach trocha nudne, je však potrebné si uvedomiť, koľko ďalších možností máte, aby vaša kúpeľňa vyzerala štýlovo a pôsobila vyladeným dojmom. Berte do úvahy tiež plochu – mozaika, lístočky, alebo napr. geometria vyzerá úplne inak na papieri (či na obrázku v počítači) a úplne inak v reáli, na niekoľkých metroch štvorcových. Katalógové vizualizácie sú vytvorené tak, aby na nich dané obklady vyzerali úchvatne. Vo vašej kúpeľni to však rozhodne nemusí byť tak. Záleží totiž tiež na celkovom priestore, na nasvietení obkladov (type a množstve svetiel), farbe osvetlenia, alebo i množstve prirodzeného, denného svetla.

Navyše kúpeľňu, ktorá nebude už v základe nadčasová a neutrálna za pár rokov už prezlečiete akurát tak zbíjačkou, nie prostou obmenou nábytku, doplnkov, či sanitárneho zariadenia – teda pomerne ľahko.

Nutkanie vynahradiť si minulé sklamanie na nových obkladoch je veľké a v našich domácnostiach stále veľmi časté. Samozrejme, že sa na tom do istej miery podpísal minulý režim – keď nič nebolo a všetko sa zháňalo veľmi ťažko. Doba však pokročila o viac než tridsať rokov: nie je na čase začať myslieť trochu inak?

 • zbavte sa zažitých vzorcov a predstáv o tom, že predsa musia byť obložené všetky steny kúpeľne aspoň do výšky meter päťdesiat, a jediná "holá" stena môže byť strop.
 • nebráňte sa netradičným materiálom - nátery, podlahy, alebo i tapety – to všetko dnes už nakúpite prispôsobené použitiu v kúpeľniach, teda s ochranou proti vplyvom vlhkosti a prudkým zmenám teplôt.
 • výhodou menšej plochy obkladov napr. len na podlahe, či jedinej stene je, samozrejme, pomer plochy a ceny obkladov. Pokiaľ ste odhodlaní investovať do novej kúpeľne nemalé peniaze – vďaka tomu, že budete obkladať menšiu časť, môžete zvoliť kvalitnejšie, krajšie, alebo dokonca luxusné dlaždice. Alebo investovať ušetrené peniaze do lepšieho vybavenia.
 • pred tým, než nakúpite obklady a začnete s ich kladením, vytypujte si vždy vopred i zvyšok zariadenia vašej kúpeľne. Aspoň si ujasnite a zjednoťte štýl. Napr. zistíte, že k tomu nádhernému umývadlu, čo objavíte v zľave, sa hodia úplne iné obklady, alebo že ste sa zamilovali do tmavej skrinky pod umývadlo a proste ju musíte mať.

 

Inspirace do koupelny

Zdroje: realhomes.com; Crystal Sinclair designs, foto: Christian Torres

 

3. Škáry, škáry, škáry...

Čo dokáže zaručene skaziť celkový dobrý dojem z novej kúpeľne? To sa, najmä pri bielych škárach, dozviete až časom. V našich končinách sa totiž – po vzore socialistickej éry, už tradične objavujú škáry široké i pol centimetra, ktoré spoľahlivo zohyzdia nielen akékoľvek obklady, ale tiež celý výsledný dojem z vašej kúpeľne. Hneď ako také škáry časom zošednú a zachytia sa v nich nečistoty, bude "vymaľované", a len horko-ťažko to niečím zachránite.

Napokon je to tiež ten dôvod, prečo medzery medzi obkladmi neustále riešime. Na internete síce nájdete špeciálne náradie, tmely a množstvo návodov, ako zašednuté škáry vyčistiť – ale ako nové už nebudú nikdy, alebo len krátko. Pritom škáry väčšie než 2 milimetre sú nutné len pri veľkoformátových dlaždiciach, s hranou dlhšou viac než 60 cm a hrúbkou nad 8 mm... Tie má ale v kúpeľni málokto.

V okolitých krajinách, napríklad vo Francúzsku, Taliansku, alebo v Nemecku, je úplne bežné, že škáry medzi jednotlivými obkladmi nie sú širšie než 1 mm. A nemusíme chodiť ani za hranice. Tiež u nás, v Prvej republike, to bývalo úplne bežné. Lenže, čo si budeme hovoriť, užšie medzery medzi obkladmi sú pre remeselníka nesporne prácnejšie...

 • hľadajte obkladača, ktorý bude schopný vám urobiť škáry jeden, maximálne dva milimetre široké.
 • rozmyslite si, či je skutočne nutné mať obložené všetky steny.
 • môžete zvoliť i inú farbu škárovania, ale v takom prípade si voľbu odtieňa skutočne dobre rozmyslite.

 

Na záver...

Teraz už vieme, že kúpeľňu netvoria len doplnky, kúpeľňový nábytok, alebo sanitárne vybavenie. Kúpeľňu by ste mali vnímať ako celok. Tak, ako v ktoromkoľvek inom interiéri, všetko súvisí so všetkým, alebo by aspoň malo, ak túžite po dokonalej harmónii a je pre vás dôležitá i estetická stránka veci.

Svet okolo nás je plný nekonečnej inšpirácie a nápadov, nenechajte sa zväzovať zastaranými názormi. Inšpirujte sa! Opäť sme pre vás vybrali niekoľko inšpiratívnych obrázkov. A hlavne:

 

dvakrát merajte a.. veď to už poznáte. :)

 


Odporúčame | Pre Vašu kúpeľňu:

Skrinka pod umývadlo dub sonoma Cirra
-25%

Šírka 60 cm, hĺbka 30 cm, výška 60 cm. Kúpeľňová skrinka pod umývadlo v dekore dub sonoma zaručí atraktívnosť interiéru v dlhodobom horizonte....

Vyřazeno - procentov
103,05 € 77,38 €
Zostava do kúpeľne Peggy
Počet farieb / variantov 4
Kúpeľňové zostavy

Zostava do kúpeľne Peggy

Zostavy kúpeľňové sú niečím tak praktickým, že keď si ich vyberiete, už viac nebudete chcieť nič iné. Veľa úložného priestoru a každá vec po...

1 - 3 týždne
  298,62 €
Nástenné zrkadlo 60 cm Ariad
-26%
Počet farieb / variantov 4
Zrkadlá do kúpeľne

Nástenné zrkadlo 60 cm Ariad

Šírka 60 cm, hĺbka 14 cm, výška 60 cm. Nástenné zrkadlo s policami je ideálnym pomocníkom do každej kúpeľne. Veľa farebných prevedení.

Výběr z více variant barev a dekorů:
Nástenné zrkadlo 60 cm Ariad Nástenné zrkadlo 60 cm Ariad Nástenné zrkadlo 60 cm Ariad Nástenné zrkadlo 60 cm Ariad
1 - 2 týdny
61,08 € 45,19 €

Štítky: tipy a rady tipy pre bývanie kúpeľňa kúpeľňová skrinka moderná kúpeľňa kúpeľňová skrinka nad umývadlo Inspirace co do koupelny nepatří koupelnové skříňky úklid koupelny co dělá domov domovem blog o bydlení čtení o bydlení článek o bydlení trendy koupelna zařizujeme koupelnu jak zařídit koupelnu koupelny koupelnový nábytek inspirace bydlení domácnost 2022

Kategórie: Články Koupelna Radíme jak na to

Prihlásenie k newsletteru

Pravidelná dávka inšpirácie na váš e-mail

Prihlásením súhlasíte s pravidlami Zásady ochrany osobných údajov