Ako zariadiť úzku chodbu/predsieň?

Úvodní foto: Pinimg
Úzke priestory sú samy o sebe komplikované na zariaďovanie – aby boli funkčné a vizuálne atraktívne. Predsieň, alebo jednoducho „chodba“, prislúcha najmenším miestnostiam v bytoch, ale taktiež mnohých rodinných domoch. Totiž, zvyčajne sa pri stavbe domu či rekonštrukcie sústredíme na to, aby boli hlavné izby čo najpriestrannejšie a v prípade vstupných priestorov sa miestom naopak šetrí.
Následne sa však stane, že pre malú, úzku chodbu nemôžeme nájsť vhodný nábytok, nevojde sa nám tam všetko, čo sme si v predsieni predstavovali, respektíve s čím sme najskôr počítali, ba dokonca zistíme, že dvaja dospelí ľudia sa v zostávajúcom priestore nemajú šancu ani navzájom vyhnúť. Obúvanie sa v podrepe a obliekanie sa „za pochodu“ až za vchodovými dverami sa stanú každodennou, nie veľmi príjemnou rutinou. A nejaké dekorácie? Veď Vám na ne nezostalo už žiadne miesto! ní se "za pochodu," až za vchodovými dveřmi, se stanou každodenní nepříjemnou rutinou. A nějaké dekorace? Vždyť Vám na ně už nezbylo žádné místo!
Vráťme sa preto naspäť na začiatok a skúsme na to ísť inak. J A začneme pekne od podlahy!
Podlaha
Budete sa čudovať, ale podlahová krytina hrá v každom priestore dôležitú úlohu – podieľa sa totiž veľkou mierou na pocite z výsledku. Zabudnite na vzory, koberce alebo príliš tmavé farby. Zvoľte dlažbu – pokojne veľkoformátové dlaždice alebo iné podobne odolné materiály. Ak máte v predsieni a zvyšku interiéru plávajúcu, prípadne ktorúkoľvek ďalšiu lamelovú podlahu, pokladajte ju na šírku – kolmo na dlhšie steny. V opačnom prípade by ste dosiahli, že Vaša predsieň bude pôsobiť ešte dlhšia a užšia ako v skutočnosti je.
Vyberajte neutrálne farby – béžovú, bledohnedú, sivú alebo krémovo bielu, mramorovú a pod. Ak túžite po drevenom dekore, vyberajte zase z tých svetlejších, v teplom tóne. Vyhnite sa vzorom – optický priestor zahlcujú a zmenšujú. Pokiaľ túžite podlahu ozvláštniť, urobte tak pomocou kusového koberčeka, prípadne rohože či (umelej) kožušiny.
Čo robiť, keď už doma v chodbe máte tmavú podlahu? Samozrejme, že rozumieme tomu, že ju kvôli jednému článku nevymeníte. :) V takomto prípade si môžete pomôcť svetlým koberčekom v neutrálnej farbe – napríklad úzkym a dlhým behúňom, so vzorom či prúžkami smerujúcimi opäť kolmo k dlhšej stene. Efekt vytvoríte podobný, ako je vyššie uvedené.
Farby stien a stropu
Nielen na podlahe je dôležité zvoliť správnu farebnú paletu. Ak máte to šťastie, že je Vaša predsieň obohatená o zdroj prirodzeného svetla (presklené vchodové dvere, okno, svetlík a pod.), nemusíte sa požiadavky pre lepšiu svetelnosť držať až tak striktne, v tomto článku vychádzame z väčšiny – a teda, že predsieň je tmavým priestorom bez okien. Jednoznačne sa vyhnite tmavý farbám – priestor zmenšujú a kladú oveľa väčšie nároky na premyslené a dostatočne zastúpené umelé osvetlenie.
Ďalšou, veľmi častou, chybou je prílišná snaha malý a temný priestor „prežiariť a rozveseliť“ krikľavými, sýtymi farbami – zelenou, červenou, oranžovou alebo fialovou. Bohužiaľ, pôvodný zámer máva spravidla presne opačný efekt. Preto: farby áno, ALE vždy tlmené, svetlejšie, neutrálne a teplé. Namiesto základnej palety zvoľte radšej alternatívy: zelená – svetlejšia olivová, červená – svetlo vínová, žltá – tlmená horčicová, oranžová – medená oranžová, fialová – odtieň taupe a pod.
Taktiež môžete farebne vymaľovať iba jednu stenu. V dlhých, úzkych miestnostiach je vhodné použiť tmavú farbu pre zadnú stenu a bočné (dlhé) steny s podlahou ponechať svetlé. Nemusí to byť práve biela. Môžete zvoliť krémovú alebo pastelové odtiene – s nádychom hlavnej farby.
Ak máte slabosť pre tapety, platí pre ne v podstate to isté, ako pre farby. Svetlé, s drobným alebo minimalistickým, decentným vzorom. Nenechajte sa však pomýliť. V malom, úzkom priestore tapeta na stene jednoducho nevynikne. Nemajte preto obzvlášť veľké očakávania.
Čo robiť, pokiaľ už doma máte tmavé či krikľavé farebné steny/tapetu? V tomto prípade je to jednoduché – premeňte ich. Tapetu odstráňte, pretrite, znovu vymaľujte – na takomto malom priestore ide o otázku jediného víkendu. :)

Zdroj: Pinterest
Nábytok
Zabudnite na to, že v predsieni by malo byť to alebo tamto. Zamyslite sa radšej nad tým, čo v predsieni mať potrebujete. Nosíte kľúče v kabelke/taške/batohu alebo ste notorickými „strácačmi“, a tak ich radšej hneď po príchode domov zavesíte na háčik pri dverách? Alebo radšej odkladáte veci na police? Striedate kabelky? Nosíte v lete klobúky a čiapky takmer celoročne? Ste zvyknutí odkladať roznosené odevy ihneď za dvermi alebo na inom mieste v dome/byte? Ak máte šatník alebo ukladáte roznosené veci napríklad na samostatný vešiak v šatníkovej skrini či spálni, potom sa pravdepodobne nemusíte zaoberať tým, že sa Vám veľká predsieňová skriňa do chodby nevojde.
Vyberajte taký nábytok, ktorý dokáže plniť hneď niekoľko funkcií súčasne. Sametové kresielka sú síce krásne, ale oveľa užitočnejšie bude do malého priestoru umiestniť sedací botník s úložným priestorom.
Samostatnú skupinu, ktorá tak trochu popiera vyššie uvedené, predstavujú zrkadla. Okrem svojej funkcie môžu plniť taktiež funkciu dekoračnú. V každom prípade sú nám veľkými pomocníkmi a jednoznačne by ani na tak malom priestore, akým je úzka a dlhá chodba, nemali chýbať. Ak ich umiestnite tak, aby boli na očiach ihneď po vstupe, vytvoria dojem zdvojeného priestoru a človek si vďaka tomu často ani nevšimne, aký je tento v skutočnosti malý. Môžu byť okrúhle alebo hranaté, určite sa nebojte ani veľkých zrkadlových plôch.
Zaručene sa však vyhýbajte veľkým obrazom a ďalším nástenným dekoráciám o veľkých rozmeroch. Tie by totiž presne naopak priestor zahltili – úplne zbytočne.
Umiestnením zrkadla oproti zdroja svetla – aj keby to mali byť iba dvere do svetlejšej miestnosti, dosiahnete odrazu a opäť lepšiu svetelnosť. No a ak je to stále málo, zostáva ešte premyslieť svietidlá...
Osvetlenie
Skvelým riešením sú bodové svetlá, integrované v podhľade stropu, ale taktiež pozdĺž podlahy. Visiace lustre alebo veľké lampy sa hodia iba do priestoru s naozaj vysokým stropom, inak by Vám mohli prekážať a kaziť celkový dojem „vzdušnosti“ – priestrannosti. Určite investujte do kvalitných zdrojov svetiel – vyhnite sa „bludičkám“ v domnienke, že v predsieni budú postačujúce. Taktiež tlmeným svetlám a stmievačom – ktoré do malých, tmavých priestorov jednoducho nepatria.

Zdroje: Pinimg, Gordon Duff Linton
Keď zistíme, ako na to, problém sa zrazu zdá byť oveľa menší, ako sa javil na začiatku. A od toho sme tu. Preto, aby ste vedeli, ako zaobchádzať s akýmkoľvek priestorom.
Ak ešte stále nemáte dosť, odporúčame si prejsť ďalšie, súvisiace články. Napríklad Ako vybrať podlahu?, Máte malý byt?, Úzka a dlhá izba – čo s ňou?
Majte zo svojho domova radosť!
Doporučujeme | Do Vaší předsíně:
Predsieňová stena so skriňou Epona biela
Šírka 140 cm, hĺbka 40 cm, výška 185 cm. Zostava do predsiene so šatníkovou skriňou, botníkom a vešiakom. Elegantné biele prevedenie v...



Skriňa do predsiene s nástavcom Theo 45 cm
Šířka 45 cm, hloubka 40 cm, výška 225 cm. Praktická skříň do předsíně s nástavcem. V oblíbených barevných provedeních na výběr. Výsuvná tyč na...




Policový botník so sedákom Andry
Šírka 100 cm, hĺbka 37 cm, výška 50 cm. Sedací botník s výklopnými dvierkami. Výklopný botník navrhnutý pre 2 dospelé osoby je perfektným...


